
Wynagrodzenie jest twoją zapłatą za wykonaną pracę. Dlatego warto, jest znać możliwości uzyskania należnych pieniędzy w odpowiednio wyliczonej proporcji przypadającej na wysiłek. Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy zarobki mogłyby okazać się większe, jednak są zmniejszane przez formę wyliczania wynagrodzenia. Jakie można wyróżnić?
Forma czasowa
Jest to najczęściej stosowana forma obliczania wynagrodzenia. Podstawą wyliczania stawki jest czas przepracowany i nieprzepracowany, który jest płatny w świetle ustawy. Wyliczenia są łatwe i zrozumiałe dla pracownika. Co więcej, z reguły nie jest powodem sprzeczek pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Jednak system traci bardzo dużo pod względem motywowania do pracy.
Wyznaczane stawki w formie czasowej odbywa się na podstawie wzoru:
Płaca zasadnicza = godzinowa stawka płacy pracownika * liczba przepracowanych godzin w danym okresie
Płaca akordowa
Jest to forma, która jest używana szczególnie w przypadku pracowników produkcyjnych. Dlaczego? Otóż wynagrodzenie uzyskane przez robotnika jest zależne od efektów jego pracy. W ten sposób pojawiają się dwa rodzaje akordu: czasowy oraz na sztuki. Zarówno jeden, jak i drugi sposób powinny dawać w ogólnym rozrachunku taki sam wynik — stawkę za pracę. Płaca akordowa bardzo często jest stosowana przy pracy za granicą. Wówczas ilość zarobionego euro lub innej waluty jest zależna od efektywności pracownika. Jednak jego zarobki mogą być powiększone jeszcze o zysk z kursu. Pamiętaj, że wymieniając w odpowiednim momencie, możesz zyskać bardzo dużo. Należy mieć na uwadze jedynie kursy walutowe.
Forma prowizyjna
Odnosi się ona do sprzedawców. Prowizja jest otrzymywana za uzyskanie określonego wyniku na sprzedaży. Bardzo często mylona jest z akordem. Jednak w przypadku formy prowizyjnej zdecydowanie lepiej działa na motywację pracowników. To podnosi efektywność ich działań.
Forma premiowa
Jest to bardzo prosta forma, która niweluje sobą przede wszystkim słabe strony formy czasowej oraz akordowej. Na czym polega? Pracodawca zleca wykonanie określonych zadań w danym czasie. Jeśli zadania zostaną wykonane szybciej, niż zostało to przewidziane przez zleceniodawcę, wówczas wykonawca ma możliwość wykonania kolejnego, nowego zlecenia i zarobienia w jednym czasie jeszcze raz tyle. Za co jest przyznawana premia? Oczywiście jest ona zależna od dwóch czynników: jakość oraz ilość.
Wybór formy opodatkowania ma duże znaczenie na ostateczną stawkę, jaką uzyskasz za swoją pracę oraz wysiłek włożony w wykonywanie określonych czynności. Bardzo często możesz otrzymać zdecydowanie większe pieniądze na takim samym zleceniu, lecz przy innej formie wynagradzania. Należy mieć również na uwadze, że żadna forma nie jest idealna, a co za tym idzie każda ma wady i zalety. Dlatego jej wybór zależy przede wszystkim od twojej perspektywy.