Site Loader

Jest dzisiaj wiele powodów, dla których ludzie decydują się na karierę prawniczą. Może to być kultywowanie rodzinnej tradycji, bowiem wiele prawniczych rodzin działa na zasadzie praktyki wielopokoleniowej. I chociaż takich rodzin jest wiele ,to jednak nie jest to jedyny warunek dla którego ludzie naprawdę z ogromną chęcią idą studiować prawo. Druga rzecz – motywacją może być tutaj, trochę podobnie jak u psychologów czy lekarzy, chęć szeroko rozumianego pomagania ludziom.

Właśnie – te trzy zawody to profesje, które cieszą się wysokim poziomem społecznego zaufania. Jeśli więc spojrzeć na to z perspektywy tego, w jaki sposób są odbierani prawnicy, też widać ciekawe zależności. Ale powiedzmy sobie szczerze. Dwie kluczowe zalety, które wiążą się z pracą prawnika, mogą dla osób zaczynających dopiero studia, być jeszcze niedostrzegalne. Powiedzmy sobie pokrótce o każdej z nich. Po pierwsze, gigantycznym plusem w kontekście pracy prawniczej jest fakt, że te osoby są zawodowo wolne. To znaczy, nie ma w naszym kraju żadnego ustalonego zwierzchnika, przed którym adwokaci odpowiadaliby za swoje postępowanie. Biorąc pod uwagę, że zawód adwokata wyklucza podjęcie zatrudnienia w oparciu o zastosowanie umowy o pracę, rozwiązuje nam to też zależność na zasadzie szef-podwładny. Skoro nie można mieć szefa, nie można też być podwładnym. Czyli mamy do czynienia z samodzielną decyzyjnością.

Można prowadzić sprawy samemu lub skupić się na przykład na konstruowaniu umów dla przedsiębiorców, albo aktywność nakierować na tworzenie szeroko rozumianych opinii prawnych. Czyli tak naprawdę, wszystko zostaje w obrębie zajmowania się prawem, jednak mamy dowolność co do wyboru obszaru, na którym chcemy skupić się najbardziej. Powiedzmy to sobie wprost. Na etacie, niezależnie od branży, nie ma praktycznie takiej możliwości. Kolejna, druga co do ważności kluczowa zaleta to fakt, że adwokat zyskuje wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju zdolność do odkrywania ludzkich historii. Ich losów w formie nieprzekoloryzowanej, jak często serwują to media czy różnego rodzaju produkcje serialowe i filmowe. Tu po prostu mamy do czynienia z autentycznymi zdarzeniami, których koleje potoczyły się w rozmaity sposób. Dobry adwokat to taka osoba, która często myśli poza schematami i potrafi wyciągać inspirację z tego, czego się dowiaduje.

A wiemy przecież jak bardzo różne mogą dzisiaj być historie ludzkiego życia. Tutaj nie ma miejsca na konkretne rozwiązania, które będą mogły się przekładać na jakąś fikcję rodem z ekranu czy mediów społecznościowych, gdzie kreowanie sztucznego wizerunku zjada nasze zasoby i sprawia, że zaciera się granica między tym co realne, a tym co pełne filtrów i sztuczności.

Polecamy sprawdzić: Comparic

Autor publikacji: Piotr Wolański

O mnie

Jeżeli trafiłeś na mojego bloga to oznacza, że szukasz porady finansowej, masz jakiś problem prawny, którego sam nie możesz rozwiązać. Chętnie ci pomogę. Sprawdź czy odpowiedzi na swoje pytanie nie ma już opublikowanej na łamach mojego bloga.